ژست عکاسی خیابانی ، ژست عکاسی در خیابان ، ژست عکس در خیابان

هنری ترین ایده ها برای ژست عکاسی خیابانی

ژست عکاسی خیابانی از کم هزینه ترین ها در زمینه انتخابِ لوکیشن است.
شما بدونِ نیاز به آن که جایی را از قبل رزرو کنید یا حتی از کسی اجازه بگیرید، می توانید روی زمین خدا باستید و ژست عکس در خیابان بگیرید.
البته این را در نظر بگیرید که بعضی از مناطق هستند که تصویر برداری در آن محدوده ممنوع است ولی به صورت کلی شما برای گرفتن ژست عکاسی در خیابان آزاد هستید و موارد استثنا کم پیش می آید.
عکاسی خیابانی یک فاکتور خاص دارد که آن را از سایر شاخه ها جدا می کند؛ آن هم جریان داشتنِ زندگی در بطنِ عکس است.
اصولا اتمسفر خیابان، انسان ها، عبور و مرو ماشین ها، مغازه ها، توناژ درختان، گسترده آسمان و حتی همان رنگِ فرسوده بعضی از دیوار ها، سرشار از حسِ نابِ زندگی است و این تصور را به مخاطب القا می کند که زندگی مدرن تا چه حد تغییر کرده است.
برای گرفتن یک ژست عکاسی خیابانی دخترانه یا پسرانه این مقاله را بخوانید.

ایده های گرفتنِ ژست عکس در خیابان

قبل از این که اقدام به گرفتنِ هر گونه ژستی بکنید، اول به این فکر کنید که دوست دارید ژست عکاسی خیابان مردانه یا زنانه شما چه داستانی را روایت کند؟
جواب دادن به همین یک سوال می تواند در شکل گیری ایده در ذهنتان کمک کند. مثلا دلتان می خواهد یک عکس در بافتِ مدرن شهر بگیرید یا عکستان حال و هوای نوستالژی داشته باشد؟
می خواهید ازدحام را به تصویر بکشید یا دنبالِ یک فضای آرام و بی هیاهو هستید مثلِ جایی به خلوتی ژست عکاسی در جاده خاکی؟

ژست های رئالیتی شو و بداهه

عکاسی از لحظاتِ ناگهانی و طبیعی که سوژه در حالِ اجرای یک کارِ ناگهانی است.
مثلاً یک خنده از ته دل و واقعی، یک چرخش سر یا حرکتِ از قبل برنامه ریزی شده، یک نگاهِ ساده، همه این ها حال و هوای عکس را به حقیقت نزدیک تر می کند و هر چیزی که دور از تصنع باشد تا ابد برای مخاطب جذاب است.

ژست عکاسی خیابانی و تفاوت ‌های فرهنگی

منظورمان لحظه هایی از کنش انسان ها با ژست ‌ها یا لباس‌ هایی که به تفاوت‌ های فرهنگی اشاره دارند است.
این مورد می‌تواند بار و مفهومِ عکس را سنگین تر کند. مثلا وقتی در شهری هستیم که صنایع دستی خاصی دارد یا اقوامش نوعِ پوششِ بومی دارند، همگی می تواند بک گراند عکس ما را غنی تر کند. از طرفی تضاد ها همیشه جذاب هستند.
مثلا به تصویر کشیدنِ این مورد که افراد جامعه با پوشش اختیاری در کنار یک دیگر راه می روند، تعامل می کنند، دوستند، لبخند می زنند، خرید می کنند و هیچکس در پی آزارِ هم نوعش نیست، می تواند یک ژست عکاسی در خیابان پسرانه یا دخترانه متفاوت باشد.

ترکیب ژست عکاسی در خیابان با معماری

همه چیز را داخلِ یک ظرف بریزید و مخلوط کنید. گاهی از دلِ ترکیب کردنِ چیز های متفاوت، معجون های شگفتی در می آید؛ مثلا ترکیبِ ژستِ افراد با عناصرِ معماری شهر.
ممکن است این ژست‌ ها در کنار ساختمان‌ ها، پل ‌ها یا دیگر اجزای بافت موجود در شهر، چشم نواز و مینیمال به نظر بی آیند. مثال: بک گراند شما برج آزادی باشد. استفاده از شیشه مغازه ها و شکار کردنِ انعکاس سوژه در آئینه و شیشه هم خیلی خاص و زیباست.

ساختنِ یک الگوی رفتاری در ژست عکاسی خیابانی

عکاسی از سوژه در حالِ اجرای حرکات یا رفتار های خاص مثلاً یک نفر در حال تکیه دادن به تیر چراغ برق است و نور از بالا کاملا سوژه را احاطه کرده و یک حس و حالِ مرموزی دارد.
انگار که یک سفیه فضایی بالا سرِ شما قرار گرفته. این می تواند ایده برای عکس دختر در خیابان شب باشد. (حالا پسر ها هم می توانند در این مورد اصلا جنسیت مطرح نیست).

شما خونِ در رگ های شهر هستید

در ژست عکاسی خیابانی می توانید از ساز ها و هنرتان بهره بگیرید. پزِ یک هنرمند خیابانی که در حالِ نواختن ساز است را بگیرید. حالا انگار نه تنها فقط یک سوژه، بلکه تکه ای از شهر هستید.

نقش بازی کنید

اصلا بیائید واقعا ژست بگیرید و نقش بازی کنید. مثلا در ژست عکاسی در جاده دخترانه می توانید در یک خیابان که خواهشا خلوت باشد و عبور و مرور ماشین ها خطر افرین نباشد، روی زمین بنشیند.
دقیقا وسطِ خط ممتد، دست هایتان را در مو ها فرو کنید، کمی به کمر انحنا بدهید و حالا شاتر را بفشارید. این می تواند ژست عکاسی در جاده پسرانه هم باشد که البته ترجیحاً بازی با مو ها و انحنای کمر را بیخیال شوید چون برای آقایان زیاد جالب نیست.
به جایش می توانند کت یا کاپشن را روی دوش بی اندازند یا با ابهت مردانه ای به دوربین خیره شوند.

نکته نکته!

شما در شهر آزادید، اصلا ژست کسی را بگیرید که دارد از بافتِ شهر، از روابط انسانی، از بازار و … عکاسی می کند. این گونه دیگر زحمتِ ژست گرفتن هم ندارید.

10 اصلِ مهم به وقتِ ژست عکاسی در خیابان

این ژانر یکی از حیرت انگیز ترین شاخه های عکاسی شهری است پس یک سری قواعد دارد که بهتر است قبل از شروعِ هر کاری با آن ها آشنا شوید:

توجه به نور و سایه

درست است که این دو عنصر خودشان ایجاد می شوند اما قدرتِ بازی گرفتن از آن ها بر عهده عکاس است.
این که چه نقشی در صحنه ایفا کنند یا چگونه روایت را تغییر بدهد از دستانِ هر مدعی بر نمی آید و در حقیقت فرقِ بین عکاس حرفه ای و مبتدی را این جا مشخص می کند.
شما باید توانایی داشته باشید که از نور موجود در محیط و سایه ‌های ایجاد شده نهاااایتِ استفاده را ببرید تا جلوه و ابعاد بیشتری به عکس ‌ها بدهد.

سرعت عمل بالا

در محیط شهری، مواقعِ گذرا و لحظه‌ های ناگهانیِ بسیار زیادی اتفاق می افتد.
عکاس باید سرعت عمل بالا داشته باشد تا لحظاتِ منحصر به فرد و بداهه را به یک شاهکار هنری و خلاقانه تبدیل و ثبت کند.
مثلا فرض کنید یک گربه در حالِ رد شدن از کادر عکس است، همین کاراکتر می تواند یکی از جذابیت های بصریِ خاص کننده در هنگام گرفتنِ ژست عکس در خیابان باشد. در این ژانر شما باید به معنای واقعی کلمه یک شکارچیِ قهارِ لحظات باشید.

زاویه‌ های مختلف

توجه و هوشمندی در تشخیصِ زاویه ‌های مختلف در عکاسی خیابانی به عنوان یک عنصرِ خلاقانه مهم شناخته می ‌شود.
این فاکتور مثلِ بمب در جلب توجه و ایجادِ تنوع در تصاویر کمک می کند.
مثلا وقتی یک بار دوربین را مقابل چهره سوژه گرفتید و از او یک پرتره ژست عکاسی خیابانی ثبت کردید، یک بار هم از زاویه پشت سرِ او به هنگامِ راه رفتن یا ایستادن امتحان کنید، بار دیگر دوربین را روی زمین بگذارید و ارتفاع با چهره را زیاد کنید و غیره.

تعامل با محیط

عکاس باید با محیط اطرافش ارتباط بگیرد، زبان شهر را بلد باشد و قادر به درک و تفسیرِ لحظاتِ جالب و زیبای موجود در شهر باشد.

توجه به جزئیات

در ژست عکاسی خیابانی، جزئیات کوچک و حتی بی اهمیت می‌ توانند راویِ قصه های بزرگی باشند.
عکاس باید به جزئیات معماری، افراد، یا شیوه زندگی در شهر توجه داشته باشد. این مورد می تواند حتی در انتخاب نوعِ استایل شما اثر بگذارد.
مثلا وقتی برای عکاسی به بافت های قدیمیِ شهر می روید، پس باید تیپ و لباس های شما هم کلاسیک باشد و با اطراف هم خوانی داشته باشد.
مثلِ استفاده از کلاه خاخامی و ساس بند و کت بارانی و شلوار پارچه ای برای آقایان، یا دامن و پیراهن ساده و یک روزنامه قدیمی برای خانم ها.

حریمِ انسان ها مقدس است

در عکاسی خیابانی، تداخل با فضای شخصی افراد و حفظ حقوقِ خصوصی آن ها مهم است.
عکاس باید احترام به افرادِ موجود در صحنه و عدم تجاوز به حقوقِ آنها را رعایت کند.
قبل از آن که شاتر را بفشاریم از آقا یا خانمی که مثلا در کنار درخت ایستاده و سیگار می کشد اجازه بگیرید که آیا ایرادی ندارد در بک گراند عکس ما ثبت شود؟

سلیقه خود را دنبال کنید

چیز های جدید خوب است اما هیچ وقت سلیقه و امضای کاری خود را فراموش نکنید. تواناییِ پرسش از خودتان در مورد زیبایی و جذابیتِ موجود در لحظاتِ مختلف را داشته باشد.

فوکوسِ صحیح

استفاده از فوکوسِ حرفه ای و به موقع بر روی فرد یا اجسامِ مورد نظر، می‌ تواند جلب توجه را زیاد کند، منظور را دقیق برساند و به عکسِ شما ابعاد بیشتری ببخشد.

ثبتِ لحظاتِ زندگی روزمره

این همان عنصرِ جریان داشتنِ زندگی در بطنِ ژست عکاسی در خیابان است.
باید قادر به گرفتنِ تصاویرِ زندگی روزمره شهری باشد و این لحظات را با حساسیت ثبت کند. مثلا بازار ها یکی از بهترین لوکیشن های خیابانی هستند.

ویرایشِ حداقلی

در عکاسی خیابانی همه چیز رئال و حقیقی است. معمولاً تغییراتِ حداقلی در ادیتِ عکس های ثبت شده توصیه می شود تا اصالت و واقعیتِ لحظات را حفظ کند.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *