لباس برای عکاسی ، لباس مناسب عکاسی ، برای عکاسی چی بپوشیم

لباس برای عکاسی چی بپوشیم؟

لباس برای عکاسی، هم باید با سلیقه شما جور باشد، هم این که با محیط و موضوعِ عکس هم خوانی داشته باشد.
فکر نمی کردید انقدر سخت باشد نه؟ ما اغلب تصور می کنیم همین که آرایش مو ها و ظاهرِ مرتبی داشته باشم برای سوژه اصلی بودن در یک عکس کفایت می کند، اما رعایت کردن هارمونی فاکتوری است که اغلب ما از قلم می اندازیم.
اصلا منظورمان این نیست که لباس هایی بپوشید که در سلیقه تان نیست ولی چون با داستانِ عکس مرتبط است باید تحملش کنید. دقیقا قضیه این جاست که باید یک تعادلِ کلی بر قرار کنید، هم میانِ بهترین رنگ لباس برای عکاسی در طبیعت، هم محیطی که در بک گراند تصویر شماست.
توجه داشته باشید که این مقاله یک نسخه قطعی برای لباس مناسب عکاسی نیست، بلکه صرفا یک پیشنهاد است، شما در نهایت آزاد به انتخابِ هر آن چه که دوست دارید هستید.

لباس مناسب عکاسی دقیقا یعنی چه؟

گاهی اوقات لباس برای عکاسی اسپرت یا در کافه، دقیقا همان تیشرت سفید و شلوار جینی است که به تن دارید.
لزوما فکر نکنید باید برای یک شات عکس بروید لباس شبِ جمیله تهیه کنید، اصولا اگر به قاعده سادگی پایند باشید، کار هزار برابر جذاب تر از آنچه که تصورش را بکنید از آب در می آید.
قبل از انتخاب لباس برای عکاسی فقط کافی است چند لحظه تمرکز کنید که امروز قرار است لوکیشن عکاسی کجا باشد.
آیا یک مکانِ سر بسته است؟ آیا یک آتلیه با پرده کروماکی خاکستری است؟ قرار است به جنگل بروید؟ می خواهید شنزار و ماسه های گرمِ صحرا لوکیشن شما باشد؟ شاید هم تولدتان است؟ فقط کافی است یک لحظه خودتان را در جایی که می خواهید عکس بگیرید تصور کنید، همین.

لباس مناسب برای عکاسی را با توجه به فصل انتخاب کنید.

دیگر واضح تر از این نمی شود گفت، یعنی حتی با خواندنِ تایتل هم می شود منظور را استنباط کرد.
مطمئن شوید که لباس‌ های شما با فصلِ مورد نظر هماهنگی داشته باشند. برای مثال، در فصل تابستان لباس‌های رنگارنگ، سبک و خنک مناسب هستند، در حالی که در فصل پاییز و زمستان لباس‌ هایی با بافتِ گرم تر و رنگ ‌های تیره ممکن است مناسب ‌تر باشند.
البته این تیرگی رنگ بستگی به این دارد که مثلا در روزِ برفی عکس می گیرید یا در روز های نارنجی فصلِ پائیز هستید.
اگر پس زمینه کاملا سفید است، لباس هایی با توناژ تیره بهترین انتخاب هستند.

رنگ های جاندار انتخاب کنید.

رنگ های جان دار گاهی بهترین انتخاب برای لباس مناسب عکاسی در طبیعت هستند.
این پالت رنگ معمولاً برای عکاسی بیشتر مورد توجه قرار می ‌گیرند، چون به راحتی نور را جذب نمی‌ کنند و هم زمان از ظاهر روشنی هم برخور دارند. این رنگ ‌ها معمولاً مانند سبز زیتونی، آبی تیره، بنفش، ارغوانی و آسمانی هستند.

ساده بپوشید.

خصوصا زمانِ انتخاب لباس برای عکاسی فرمالیته قالب ‌های ساده و کلاسیک برای عکاسی بسیار مناسب هستند چرا؟
چون به تمرکز بر روی شما و یا موضوع اصلی عکس کمک می ‌کنند. لباس‌ هایی با طرح‌ های پیچیده یا الگو های بزرگ و اصطلاحا گُل درشت ممکن است توجه از موضوع اصلی را منحرف کنند.

شلوغی زیاد ممنوع!

نبودِ جزئیاتِ کمتر بر روی لباس ‌ها، مثلِ مارک ها یا خطوطِ در هم تنیده شده به مخاطب کمک می‌ کند تا تمرکز بیشتری بر روی صورت و حالاتِ و احساساتِ شما داشته باشد.
لباس ‌هایی با زیپ ‌های بزرگ، دکمه‌ های زیاد یا جیب‌های پاکتیِ پهن ممکن است از زیبایی عکس کم کنند.

لباس ناراحت نپوشید!

لباس هایی که آزادی حرکت و ژست گرفتن را از شما می گیرند، یکی از شکست خورده ترین انتخاب ها در جوابِ سوالِ برای عکاسی چی بپوشم هستند.
مد بودنِ لباس های جذبِ بیش از حد تنگ و تِریش در همان دهه 80 متوقف شده اند، در حدی که حالا یک سبک جدید و خیلی جدی با نامِ لش پوشی ترند شده است( لباس های آزاد و گله گشادِ خودمان).
اگر می‌ خواهید در عکس تکانی بخورید یا به راحتی حرکت کنید، لباس‌ هایی که به شما این امکان را می ‌دهند انتخاب کنید.
این حرکت حتی می تواند یک کنش بسیار ساده مثلِ بالا بردن دست هایتان برای بازی با موهایتان باشد، بعضی از لباس ها آنقدر غیر راحت هستند که حتی برای این حرکت هم آدم را محدود می کنند.

تناسب را فراموش نکنید.

قضیه تناسب لباس با فصل را یادتان هست؟ این که مثلا در تابستان یقه اسکی نپوشید یا در زمستان عرق گیر به تن نکنید.
حالا باید این را در نظر بگیرید که انتخاب لباس برای عکاسی به حال و هوای محیط هم بستگی دارد.
اگر عکس در محیط خاصی گرفته می ‌شود (مانند محیط های کوهستانی و روستایی، جنگلی، دریایی و غیره)، لباس‌ هایی که با حال و هوای مورد نظر متناسب باشند انتخاب کنید.
به عنوان مثال در یک کافه با طراحی مدرن و رنگ های خنثی، پوشیدن لباس های سبک وینتیج اروپا اشتباه ترین کار ممکن است!
اما به جایش یک کت و شلوار ساده با طراحی مدرن و راحت می تواند بهترین انتخاب باشد.

بهترین رنگ های لباس برای عکاسی طبیعت

انتخاب مدل لباس برای عکاسی کاملا به سلیقه شما بستگی دارد، اما سرِ قضیه رنگ باید استراتژی داشته باشید.
مثلا فرض کنید شما عاشق رنگِ قهوه ای هستید، پس زمینه شما هم یک تنه درخت با رنگِ قهوه ای است، آیا به نظرتان این نوعی استتار شدن نیست؟ اصلا به جز صورتتان چیز دیگری در عکس مشخص ؟
شما باید بینِ سوژه و پس زمینه با رنگِ لباستان، مرز و تمایز ایجاد کنید تا در هم ترکیب نشوید.
خب حالا در زیر، توصیه ‌هایی برای بهترین رنگ لباس برای عکاسی در طبیعت آورده شده است:

رنگارنگ بپوشید

این فرم از پیراهن های ساحلی و با رنگ های شاد، یک از جذاب ترین انتخاب های لباس مناسب عکاسی فضای باز است.
داشتنِ توناژ سبز کم رنگ هم معمولاً با محیط طبیعی هماهنگیِ بیشتری دارد، به ویژه اگر شما در پارک ‌ها، جنگل ‌ها یا مکان ‌هایی با طبیعت غنی و سبز عکاسی می ‌کنید.
لباس‌هایی که شامل رنگ های قرمز، زرد، بنفش و کرمی هستند، به محیط طبیعی شما بیشتر می آیند.

آبی‌ در هر طیفی

رنگ آبی، به ویژه آبی تیره و روشن (یعنی رسما تمامِ طیف هایش) همیشه یک انتخاب عالی برای عکاسی در محیط‌ های غیر سر پوشیده هستند، مانند سواحل، دریاچه‌ ها و نهر ها و غیره.
این رنگ معمولاً با آسمان آبی و آب دریا ها و دریاچه ‌ها هماهنگی دارد. کلا آبی همیشه و در هر عصر و زمانی باکلاس است و میتواند رنگِ لباس مناسب عکاسی باشد.

خاکستری و کرم

این رنگ ‌ها با رنگ ‌های خاکی و زمینی مثلِ قهوه ‌ای، بژ و سرخ‌، طبیعت و رابطه خوبی دارند.
تناژشان از ایجادِ تضاد های بسیار شدید با محیط جلوگیری می‌ کنند و نوعی هارمونی چشم نواز دارند.
گاهی رنگ های خنثی می توانند لباس مناسب عکاسی باشند. لباس هایی با پس زمینه سفید اما دارای خطوط باریک یا گل های کوچک هم می تواند جذاب باشد.

تنوع در رنگ ‌های نچرال

اگر محیطِ شما دارای تنوع رنگیِ بسیار است، می‌ توانید از لباس‌ هایی با رنگ ‌های مختلف استفاده کنید که با این تنوع هارمونی داشته باشند.
به عنوان مثال، در عکاسی در پارک‌ ها با گل ها و درختان مختلف، لباس‌ هایی که از ترکیبِ واضحِ چند رنگ تشکیل شده اند استفاده کنید، مثلِ پیراهن های هاوایی.
اتفاقا این نوع پیراهن ها خوراکِ لباس مناسب عکاسی تولد با تمِ شاد و روحیه بخش هستند. دیگر دوره دارک باش تا جذبت شوند گذشته است.

اکسسوری فراموش نشود

جزئیاتِ کوچکی مثلِ کلاه، عینک آفتابی، ساعت مچی، دستبند، گردنبند، انگشتر و حتی پابند برای خانم، می توانند در تکمیلِ لباس برای عکاسی کمک کنند.

خب این هم از پیشنهاد های ما برای انتخاب لباس مناسب عکاسی، امیدواریم این موارد را با سلیقه خودتان ترکیب کنید و بعد یک چیز شگفت انگیز از داخلش بیرون بکشید.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *