کامل ترین لیست تجهیزات فیلمبرداری عروسی

تجهیزات فیلمبرداری عروسی، هر روز بیشتر در حالِ به روز رسانی شدن است.
شاید دلیلش این باشد که حالا دیگر این شب، برای عروس و داماد حکمِ مراسمِ تاجگذاری سلطنتی را دارد و اصلا دلشان نمی خواهد فیلمبردار با یک دوربین هندیکم سر و تهش را هم بیاورد.
برای همین آتلیه های عروسی، حالا دیگر به اندازه سازندگانِ یک فیلمِ سینمایی بزرگ، از تجهیزات و ابزارِ گران استفاده می کنند، تا بتوانند در حدِ اعلا و حرفه ای به نیاز های مشتریِ امروزی پاسخ بدهند. با اکستون استودیو هم قدم باشید، تا بفهمید این پنجه طلا های ثبت کننده تاریخ از چه وسایلی استفاده می کنند.

چرا باید با تجهیزات فیلمبرداری عروسی آشنا بود؟

 این آشنایی فقط برای کسانی که می خواهند آتلیه عروسی راه بی اندازند مهم نیست. عروس و داماد ها، معمولا به هنگامِ انتخابِ بهترین آتلیه، سر در گم می شوند چون اصلا نمی دانند قابلیت هایی که فیلمبردار توضیح می دهد، هر کدام چه معنایی دارند.
برای همین وقتی با یک لیستِ بلند بالا از خدماتِ عکاسی و فیلمبرداری مواجه می شوند، تصور می کنند که این ها اصطلاحا زَلَم زیمبو است و بهتر است جایی کم هزینه تر بروند.
در صورتی که هیچ وسیله و حرکتی در فیلمبرداری عروسی، اضافی و تزئینی نیست. خلاصه بگوئیم که این مقاله، هم برای کسانی است که می خواهند در این حوزه فعال شوند، هم برای عروس و داماد های عزیز است.

معروف ترین تجهیزات فیلمبرداری عروسی

حالا دیگر رسیدیم به بخشِ جذاب ماجرا که دلیلِ شما برای ورود به این سایت بوده است. این لیست به روز رسانی شده ترین تجهیزاتی که در فیلمبرداری عروسی به کار می رود را پوشش داده است که شاملِ:

دوربینی که لازم دارید

بهترین دوربین فیلمبرداری برای عروسی، باید از نوعِ فول فریم باشد.
پس در نتیجه دورِ خرید کراپ سنسور ها را با ماژیکِ قرمز خط بکشید. یکی از این بهترین ها که معمولا نامش در صدرِ هر لیست است، دوربینِ سونی آلفا a7 است.
یک میرور لس دارایِ قابلیتِ فیلمبرداری 4k است که با سرعتِ 60 فریم در ثانیه ضبط می کند. قابلیتِ عکاسی با رزولوشنِ 33 مگاپیکسلی اش هم، باعث می شود ایده آلِ تمامِ عکاسان و فیلمبردارنِ حرفه ای باشد. وزنِ 659 گرمی اش هم، به نسبتِ فول فریم بودنش باعثِ خستگی دست نمی شود.
در ضمن صفحه نمایش ال سی دی آن هم در حدِ کمرِ بروسلی منعطف است و از وسط تا می شود. این افسانه بی پایان، لیستی بلند از قابلیت های بی شمار دارد که باعث می شود به بهترین گزینه برای دوربینِ حرفه ای مجالسِ عروسی تبدیلش کند.

گیمبال، از واجبات تجهیزات فیلمبرداری عروسی

گیمبال ها یا همان استابلایزر ها، ابزاری به شدت کاربردی در دفعِ لرزش های دوربین هستند.
تصور کنید که عروس و داماد در حالِ راه رفتن در باغ یا رانندگی کردن هستند. شما باید پا به پایِ هر دویشان حرکت کنید، دورشان بچرخید و دوربین را در زوایایِ مختلف بگردانید. در حالتِ عادی و بدونِ استفاده از این لرزشگیر ها، هیچ فیلمِ عروسیِ با کیفیتی به دستِ عروس و داماد نمی رسد. 
این وسیله در داخلِ لوکیشنِ اصلیِ عروسی یعنی تالار هم خیلی کاربرد دارد. آن بخشِ معروفِ فیلم های عروسی که عده ای به شدت در حالِ غذا خوردن هستند و بدونِ مقدمه دوربین روی صورتشان زوم می شود و با لُپی پُر به دوربین خیره می مانند، فقط به کمکِ این وسیله، قابلِ ثبت شدن در تاریخ است.

اگر می خواهید درباره بهترین گیمبال ها اطلاعات کسب کنید و بدانید کدام گیمبال بدرد کارتان میخورد مقاله استابلایزر دوربین را از دست ندهید…

نکته

فکر نکنید فروشنده می خواهد چیزی در پاچه تان فرو کند و فقط ابزارش را بفروشد. اگر یک وسیله به اسم (رونین) را به شما معرفی کردند، باز هم می توانید خریداری اش کنید. چون به گیمبال ها رونین هم می گویند. هرچند که رونین خودش یک برند است و البته یک لرزشگیرِ کار درست، برای خلقِ حرکاتِ روان و حریر مانندِ دوربینِ در حالِ حرکت است.

کرین، وسیله ای برای تسلطِ کاملِ فیلمبردار

کرین ها دستِ راستِ فیلمبردارانِ عروسی هستند. این وسیله جرثقیل مانند، مخصوصِ لانگ شات گرفتن و دور و نزدیک شدن به فضا های شلوغ یا دو نفره عروس و داماد است.
در بخش هایی از مراسم که فیلمبردار لازم دارد خیلی به سوژه نزدیک نباشد ولی از طرفی دلش می خواهد همه چیز را با جزئیات ثبت و ضبط کند، کرین تنها منجی او خواهد بود. مثلا در قسمتِ رقصِ دو نفره عروس و داماد، با کمکِ این وسیله، دوربین به آرامی تا نزدیک ترین زاویه چهره هر دو می رود بدونِ آن که فیلمبردار به صحنه نزدیک شده باشد و حال و هوایِ دو نفره را بهم بزند.
این وسیله در زمانِ رقصِ دسته جمعی حکمِ نجات دهنده جانِ فیلبردار را دارد. تصور کنید چندین نفر عرق ریزان و جامه دران در حالِ کوبیدنِ پایشان بر زمین هستند.
نزدیک شدن به یک همچین صحنه نبردی رسما می تواند برای فیلمبردار خطر جانی داشته باشد و او را شهیدِ زیرِ دست و پا کند. در چنین شرایطی، کرین بهترین وسیله برای انجامِ وظایف به صورتِ حرفه ای است.

دنیای کرین ها بسیار وسیع است و انواع مختلفی دارند. مقاله جامع کرین فیلمبرداری منتظرتان است که اطلاعات کاملی به شما بدهد.

هلی شات؛ اشرفِ مخلوقاتِ تجهیزات فیلمبرداری

هلی شات اوجِ حرفه ای گری در فیلم های عروسی 7 سال اخیر است.
آن صحنه هایی که عروس و داماد در صحرا با لباس های شیک و تمیز در حالِ قدم زدن هستند و بعد کم کم دوربین آن قدر  از بالا از آن ها فاصله می گیرید که از نقشه خارج می شوند، با هلی شات گرفته می شود.
این کوادکوپتر ها برای لحظاتی که فیلمبردار دوست دارد عظمتِ باغ و تالارِ فضای باز را در تاریخ ثبت کند، بهرین وسیله است. اما باگی که  هلی شات دارد این است که رسماً به اندازه یک هلیکپوتر (کمی اغراق شد) که می خواهد بلند بشود، سر و صدا و البته باد تولید می کند.
پس استفاده کردن از آن در یک فضایِ سر بسته ای مثلِ داخلِ تالار، فقط باعثِ بهم خوردنِ شینیونِ مهمانان، کنده شدنِ کلاه گیس ها و بالا رفتنِ دامن ها می شود.

میکروفون و ابزارِ صدابرداری

از آن جایی که شما نمی خواهید مثلِ چارلی چاپلین فیلمِ صامت بسازید، پس در نتیجه باید میکروفونِ قوی برای ضبطِ سکانس هایی که نیاز به ضبطِ صدایِ اطراف دارند تهیه کنید.
بخشی از وظیفه صدابرداری در تجهیزات فیلمبرداری عروسی، بر عهده میکروفونِ دوربین است. برای همین است که اصرار می کنیم دوربینی که خریداری می کنید علاوه بر آن که از نظرِ کیفیتِ تصویری بی نظیر باشد، صدا را هم به شفافیتِ کریستال ضبط کند.

وصیت های آخرِ یک فیلمبردارِ پیر

تجهیزاتی که در این لیست گفته شد، مهمترین و اساسی ترین لوازمی است که یک فیلمبردار عروسی باید تهیه کند.
سه پایه دوربین، سافت باکس، فلاش پرتابل، اکتاباکس 120 سانتی متریِ زنبوری دار و اسنوت هم، لوازمی هستند که اگر در کنارِ لیستِ اصلی خریداری شوند شما را تبدیل به حرفه ای ترین فیلمبردارِ مجالس در خاورمیانه می کند.
اما در نهایت باید گفت که شما برای بهترین شدن، نیاز ندارید تا کوهی از لوازم گران قیمت را داشته باشد. مهم ترین فاکتور در ماندگاری یک فیلمِ عروسی، خلاقیت در فیلمبرداری، ثبتِ به موقعِ لحظاتِ حساس (مثلِ سر خوردنِ داماد از پله یا افتادنِ کیک روی زمین) و همچنین تدوین و مونتاژِ خیره کننده فیلم است.

به نظرتان چه تجهیزاتِ دیگری در مجلسِ عروسی به کمکِ فیلمبردار خواهد آمد؟

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *