اموزش عکاسی با گوشی، آموزش عکاسی با موبایل

جامع ترین راهنمای آموزش عکاسی با موبایل

آموزش عکاسی با موبایل شاید برای برخی عجیب به نظر برسد.
این برخی، با خود می گویند: مگر اینکه بخش Camera یک گوشی را باز کنی و دوربین را رو به سوژه بگیری و بر دکمه پایین صفحه بزنی و عکس بگیری، آموزش می خواهد؟! 
احتمالا آن ها نمی دانند که گوشی های نسل جدید قابلیت های فراوانی دارند که با کمی وقت و به خرج دادن اندکی سلیقه می توان با آن ها عکس هایی گرفت که حتی گاها شانه به شانۀ عکس دوربین های حرفه ای می زنند.
این برخی شبیه کسانی هستند که چای کیسه ای و دمی یا برنج ایرانی مرغوب و برنج هندی برای شان تفاوتی ندارد!
شما می توانید با آموزش عکاسی با موبایل که در این مقاله یاد می گیرید، از خودتان، طبیعت، سوژه های هنری و یا محصولاتِ آنلاین شاپ و پیج اینستاگرام خود، تصاویری جذاب و حرفه ای تهیه کنید.
اگر الان نمی توانید آنقدرها هزینه کنید، قرار نیست از عکس های جذاب و بی نقص در دنیای آموزش موبایلگرافی محروم بمانید.

اولین قدم آموزش عکاسی با موبایل: لنز را تمیز کنید

آموزش عکس گرفتن حرفه ای با گوشی

محض رضای خدا قبل از اقدام برای خلق اثر هنری و شروع آموزش عکاسی با موبایل، لنز دوربین گوشی تان را با پشت شلوارتان هم که شده کمی تمیز کنید!!!
گوشی های موبایل از صبح تا شب دست ما هستند و خیلی پیش می آید که دست هایمان با آن برخورد کنند و لنز را چرب و کثیف نمایند.
اولین تاثیر منفی که می تواند بر روی کیفیت تصاویر شما تاثیر بگذارد، همین پاک نبودن لنز دوربین ها هستند. البته بهتر است کار تمیز کردن لنز دوربین موبایل را با دستمالی مثل دستمال عینک انجام دهید.
اگر آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل را ببینید، دیگر نیازی به گوش زد کردنِ این موضوع نیست چرا که دیگر از آن به بعد به صورتِ دیفالت یک دستمال به دست می گیرید و هر چیزی که حتی شبیه به لنز باشد را تمیز نگه می دارید. البته امیدواریم این عادت در روش عکاسی با گوشی، شما را در بلند مدت دچار وسواس نکند.

برای عکاسی حرفه ای با موبایل به سه پایه نیاز دارید

دومین نکته ی مهم و اساسی که در بدو اموزش عکاسی با گوشی و عکاسی حرفه ای با موبایل باید در نظر بگیرید، نلرزدین دستتان حین گرفتن عکس است.
شاید باورتان نشود اما از مهم ترین دلایل کاهش کیفیت عکس هایی که اکثر ما می گیریم لرزش دست ها حین عکاسی هم هست.
پس اگر دغدغۀ آموزش عکس گرفتن حرفه ای با گوشی را دارید، و می خواهید روزانه از سوژه های زیادی عکس بگیرید و یا فیلم برداری کنید، تهیه یک سه پایه عکاسی برای گوشی تان می تواند فکر بکری باشد.
سه پایه ها به خصوص برای کسانی که خودشان مهم ترین سوژه عکاسی و فیلم برداری از خودشان هستند، کاربردی است و باعث می شود تصاویر و ویدئوهای حرفه ای تری خلق کنید.
البته دانستن این نکته بد نیست که گوشی های موبایل قابلیت لرزشگیری مکانیکی و دیجیتالی دارند که کمی می تواند اثر لرزش در عکس های شما را تخفیف دهد.
داشتنِ سه پایه حتی برای کسانی که در حالِ دیدنِ آموزش عکاسی با موبایل در خانه هم هستند، به شدت ضروری است. تصور نکنید چون در استودیو نیستید نباید به خودتان برای گرفتنِ یک شاتِ حرفه ای زحمت بدهید.

نقش خطوط grid lines در آموزش عکاسی با موبایل

هم در آموزش نقاشی و هم در آموزش عکاسی (حتی آموزش عکاسی با موبایل) ترکیب بندی اهمیت زیادی دارد. همانطور که در مقاله ترکیب بندی در عکاسی هم گفتیم، ترکیب بندی باعث می شود که سوژه در بهترین نقطه از تصویر قرار بگیرد و وزن عکس ها به خوبی رعایت شود.
همچنین پویایی تصویر حفظ شود و از خلق تصاویر نا متناسب جلوگیری شود.
یکی از بهترین ابزارها برای اعمال اصول ترکیب بندی در عکاسی، grid lines ها هستند. این خط ها به نوعی راهنما هستند و بر مبانی اصل یک سوم طراحی شده اند.
grid lines تصویر را شبکه شبکه می کنند و به شما اجازه می دهند به خوبی بتوانید جای مناسب سوژه در تصویر را تعیین کنید.
شما برای فعال کردن قابلیت grid lines می توانید به بخش تنظیمات Camera بروید و کمی اسکرول کنید و گزینۀ grid lines را فعال نمایید.
البته این جزیی از آموزش عکاسی با موبایل سامسونگ است و در اموزش عکاسی با گوشی شیائومی یا آیفون فعال کردن grid lines ممکن است کمی متفاوت باشد.
با فعال کردن حالت grid lines ، تصویر شما به 9 بخش مساوی تقسیم می شود. دو خط افقی و دو خط عمودی تصویر را هم عرضی و هم طولی به سه بخش مساوی تقسیم می کند.
حالا می توانید سوژه خود را در نقطه مناسب و طلایی تصویر قرار دهید. همچنین به کمک این خطوط به خوبی می توانید فضای منفی عکس خود را مدیریت کرده و از آن بهترین استفاده را نمایید.

در عکاسی با موبایل فاصله را تا سوژه حفط کنید

آموزش صفر تا صد عکاسی با موبایل

در آموزش عکس گرفتن حرفه ای با گوشی این نکته را به خاطر بسپارید که فکوس بر روی سوژه همانقدر که می تواند به هرچه بیشتر مورد توجه قرار گرفتن سوژه کمک کند، اگر از حد بگذرد باعث می شود که کیفیت و وضوح تصویر شما کاهش پیدا کند.

حالا اگر دیر این مقاله را پیدا کردید و گوشی تان پر از عکس های بی کیفیت است یک پیشنهاد برایتان داریم: مقاله کاربردی بالابردن کیفیت عکس را بخوانید…

دوربین گوشی های ما به صورت ذاتی قابلیت فکوس بر سوژه اصلی را دارند. درباره همان کادرهای مربع یا دایره ای صحبت می کنم که خصوصا موقع عکس از سوژه انسانی اطراف چهره ها می بینید.
به جای آنکه فکوس کنید به میزان استاندارد به سوژه نژدیک شوید. البته که اگر فاصله تا سوژه هم از حدی زیادتر شود نتیجه نامطلوب خواهد بود.
دربار ی بینی های بزرگ و گوش های کوچکمان حین عکس هایی که خیلی از نزدیک از ما گرفته شده حرف می زنم. پس اشتیاق زیاد برای هرچه درشت تر دیده شدن سوژه را رها کرده و به جای آن بر کیفیت، وضوح و تناسب استاندارد تصویر چشم بدوزید.
در حقیقت این مورد از آموزش عکاسی مقدماتی با موبایل، بیشترین تاثیر بر کیفیتِ کارِ نهایی شما را دارد.

فلاش در اموزش عکاسی با گوشی

در فضاهایی که نور وجود دارد که اصلا فلش نزنید ولی در فضاهای تاریک هم فلاش نزنید!
اصلا هیچ وقت از فلاش گوشی استفاده نکنید. فلش های موجود در گوش های موبایل چون از فاصله ای نزدیک و با زاویه ای نه چندان اصولی فضای جلوی دوربین و صحنه را روشن می کنند، اغلب نتیجه شان می شود همان چشم های قرمز و سوژه هایی که انگار در زیرزمین های تاریک و غمگین از آن ها عکس گرفته شده است.
اگر نور در فضای اطراف شما کم است و شما هم باید در این لحظه عکاسی کنید، به عنوان پیشنهاد بهتر از نور یک گوشی دیگر که با زاویه مناسب و با لطافت بر سوژه می تابد استفاده کنید.
البته اگر زیاد با گوشی عکاسی می کنید و مشکل نور هم همیشه وجود دارد استفاده از رینگ لایت  ها می تواند کمک کننده باشد.
یاد دادنِ این موضوع در مقاله ای که آموزش رایگان عکاسی با موبایل می دهد، واقعا قابلِ احترام است. چرا که نکته حیاتی در گرفتنِ یک شاتِ کارفرما پسند است.

تنظیم نور در موبایلگرافی

آموزش عکاسی با دوربین موبایل ، آموزش عکاسی با دوربین گوشی

نور بی شک مهم ترین فاکتور خارجی در آموزش عکاسی و فیلمبرداری با موبایل است.
فرقی نمی کند که در حال آموزش عکاسی با موبایل هستید و یا می خواهید با دوربین عکاسی به شکل حرفه ای تبدیل به یک عکاس شوید. نور ها همیشه پر اهمیتند.
یه سوژه با یک بک گراند شلوغ و ترکیب بندی نامناسب و تابش نور شدید و یا در فضای بدون نور کافی می تواند تبدیل به عکسی زشت و غیر و حرفه ای شود و همان سوژه با تابش نور مناسب یک عکس حرفه ای برایتان خواهد شد.
اگر در فضای باز عکاسی می کنید باید بدانید که تابش شدید نور خورشید می تواند بر کیفیت کار اثر بگذارد.
بهترین زمان ها برای عکاسی در فضای باز، ساعات اولیه بعد از طلوع و یا ساعات آخر پیش از طلوع است.
همچنین روزهای ابری که که در آن ابرها به نوعی تابش را تلطیف می کنند، برای عکاسی عالی هستند.

 

اموزش عکاسی با گوشی و قابلیت جذاب PORTRAIT

آموزش عکاسی از محصولات با موبایل

در آموزش عکاسی با موبایل یکی از لذتبخش ترین قسمت ها، استفاده از قابلیت پرتره در دوربین های گوشی است.
وقتی تنظیمات گوشی موبایل را روی حالت پرتره قرار می دهید، با انتخاب سوژه اصلی اطراف آن کمی محو می شود و توجه بر جذابیت سوژه چندین برابر می گردد.
خصوصا وقتی که پس زمینه سوژه عکاسی شما کمی شلوغ، حواس پرت کن و نامربوط است و مجبور به عکاسی هستید می توانید از این کاربرد دوربین گوشی تان استفاده کنید.
اگر با هدف آموزش عکاسی از محصولات با موبایل به این صفحه آمده اید، باید بدانید که این شیوه برای شما هم کاربرد روان دارد. بخصوص وقتی که محصول شما ظریف است و هرچه شفاف و بهتر دیده شدن آن غرض اصلی شماست، با محو کردن فضای اطراف می توانید تصاویر زیبایی خلق کنید.
البته استفاده از این قابلیت فقط برای محو و دیده نشدن اطراف نیست. این قابلیت می تواند در شبهای بارانیِ و جاهایی که نورهای زیادی  منعکس می شوند، پس زمینه های جذابی خلق کند.

در یادگیری عکاسی حرفه ای با گوشی، فضاهای منفی مهم اند

آموزش عکاسی با موبایل حرفه ای

در مرحله آخر از آموزش عکاسی با دوربین گوشی به شما وصیت می کنیم که فضای نگاتیو(منفی) عکاسی خود را دوست بدارید و همچون سوژه ای مهم آن را محترم بشمارید.
فضای نگاتیو یعنی بخشی از تصویر که سوژه ی اصلی در آن نیست. اما باید گفت بسیار مهم است که شما بهترین استفاده را از پتانسیل های این فضا برای عکاسی صورت دهید.
خطوط راهنما، انعکاس های همیشه جذاب، عناصر و الگوهای تکرار شونده و حتی فضاهای ساده مثل یک دیوار یا آسمان، در هرچه زیباتر دیده شدن سوژه ی شما و زیابیی عکس تاثیر به سزا دارند.

سخن آخر

هزاران هزار نکته مهم در عکاسی موبایل هست که باید برایتان بگوییم. جدای از آن ایده هایی که در عکاسی از محصولات با موبایل می توانیم داشته باشیم فروشمان را چندین برابر می کند.
پس خلاصه مطلب چیست؟ اینکه آموزش عکاسی با گوشی آن قدر جای پیشرفت برایتان دارد، آن قدر می تواند پولساز باشد و آن قدر می تواند کسب و کار شمارا به عنوان یک فروشنده محصول دگرگون کند که هر چه قدر زمان صرفش کنید باز هم کم است و باید مدام به دنبال یادگیری باشید.
اگر سوالی داریداکستون استودیو با جان و دل در قسمت کامنت ها پاسختان را می دهد.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *