ژست عکاسی نشسته ، ژست عکس نشسته

آموزش ژست عکاسی نشسته و نکات طلایی در آن

ژست عکاسی نشسته، آنقدر ها هم که از نامش پیداست، راحت و مثلِ آب خوردن نیست.
شما در حالتِ ایستاده به مراتب کمتر احتیاج دارید که اصولی را برای خوش فرم نشان دادنِ بدنتان پیاده کنید.
اما در ژست عکس نشسته این اصول بیشتر اهمیت پیدا می کنند. پس نتیجه می گیریم این جا دیگر فقط به ژست های خلاقانه نیاز نداریم، بلکه قوانینِ نانوشته ای هم هستند که اگر آن ها را از قلم بی اندازید، عکسِ نهایی احتمالا به یک جا بیشتر راه پیدا نمی کند و آن هم recycle bin گالریِ شماست.

اصولِ ژست عکاسی نشسته

نشسته عکس گرفتن، یکی از ریسکی ترین حالت ها در عکاسی است.
اول این که قدِ شما از حالتِ نرمال بسیار کوتاه تر به نظر می رسد که قطعا هیچ کدام از ما دوست نداریم این اتفاق بیوفتد.
دوم این که اگر حواسمان به فاکتور های دیگر نباشد، تمامِ عناصری که باعثِ جذابیتِ اندامِ ما می شوند در عکس از بین خواهد رفت. مثلا اگر بیش از حد وزنِ خود را روی قسمتِ انتهایی بدن بی اندازیم، پهلوهای آویزان، شکم چند طبقه، ران ها پهن و بد فرم و از همه مهم تر دست هایی که از پاهایمان بلند تر به نظر می رسند؛ قطعا زمینه سازِ زیبایی عکس نمی شوند.
از امروز به مواردِ زیر، جورِ دیگری اهمیت بدهید:

وضعیتِ پاها در ژست عکاسی نشسته

این اصل در زمانی که سوژه روی صندلی قرار دارد ( خصوصا چهارپایه) بیشتر قابلِ توجه است.
در ژست عکس نشسته روی صندلی، سوژه نباید بیش از حد احساسِ راحتی بکند. وقتی کسی لم می دهد و زیادی به پشتیِ صندلی میچسبد؛ چون پاهایش آویزان است، در نتیجه ران ها پهن تر از حدِ معمول نشان داده می شود.
پس در نتیجه سعی کنید سوژه را به جلویِ صندلی هدایت کنید طوری که پنجه ها روی جاپاییِ صندلی یا روی زمین قرار بگیرد تا وزن از روی پا ها برداشته بشود.

وضعیتِ کمر در ژست عکس نشسته

قوز نداشتن یکی از نشانه های اعتماد به نفس در افراد است.
این مورد نه نتها در نشستن بلکه در راه رفتن هم اهمیتِ ویژه ای دارد و نشان از صلابت و قدرتِ انسان هاست.
هم روی صندلی و هم در ژست عکس نشسته روی زمین، شما باید طوری انحنایِ بدن را نشان بدهید که انگار عصا قورت داده اید!
دقیقا به همین شدت. شاید در نگاهِ اول فکر کنید نتیجه عکس، اغراق آمیز می شود و همه می فهمند شما چقدر روی کمرتان فشار آورده اید تا صاف جلوه کنید، ولی ابداً این طور نیست.
شما تازه حالتِ استانداردِ بدنتان را پیدا کرده اید و برجستگی های اندامتان حالا خود نمایی می کنند. مثلِ جذابیتِ نهفته در سینه ها، باریکی کمر و کشیدگیِ گردنتان. به امتحانش می ارزد؛ حتما تجربه کنید.

حالتِ دست ها در ژست عکاسی نشسته

حالا که خیالمان از پاها و وضعیتِ کمر راحت شد، وقتش رسیده سر و سامانی به دست های بیکار و آویزانمان بدهیم.
به صورتِ کلی در ژست عکاسی نشسته، باید تلاشِ کنید دست ها را از حالتِ بی هدفی خارج کنید.
مثلا اگر می خواهید، می توانید دست ها را تکیه گاهِ چانه خود بکنید؛ اما این تکیه گاه بودن هم قواعدی دارد.
تکنیکِ مچِ خمیده برای زمانی استفاده می شود که شما دستانِ خود را زیرِ چانه قرار دادید ولی حالا حس می کنید به صورتتان فشار وارد شده و دِفرمه اش کرده اید. در این حالتِ مچ را کمی به داخل خم کنید و حالا فقط ادایِ تکیه دادنِ صورت روی دستتان را در بیاورید.
در حقیقت لازم نیست واقعا کلِ وزنِ سر را روی دست ها بی اندازید.
حالتِ گره کردنِ دست ها، بازی با موها و ژستِ بستنِ سرِ آستین هم یکی دیگر از راهکار هایی است که می تواند دستانِ شما را از بیکاری در بیاورد.

6 ایده که در ژست عکاسی نشسته به دردتان می خورد

ما بیشتر از این موضوع خوشحالیم که شما را با اصولِ نشسته عکس گرفتن آشنا کردیم. چون اگر قوانین را ندانید، قطعا ایده هایی که در ادامه به شما می گوئیم چندان نتیجه دلچسبی به همراه ندارد.

ژست عکس نشسته در طبیعت

آدم ها از نگاه کردنِ دو چیز هرگز خسته نمی شوند؛ یکی آب یکی آتش.
پس اگر یکی از این دو عنصر در عکستان باشد، قطعا جذابیتِ طبیعیِ زیادی را به آن تزریق کرده اید. مثلا اگر با حفظِ نکاتِ ایمنی و توجه به محیط زیست، یک آتشِ کوچک روشن کنید و البته بعدش خاموشش کنید، با نشستنِ کنارِ این آتش می توانید عکسِ هنری جذابی بگیرید.

ژست عکاسی نشسته جلوی آینه

در این نوع ژست عکس نشسته، اول باید تصمیم بگیرید که می خواهید معلوم شود عکستان سلفی است؟ یا نه، قصد دارید یک کاراکترِ دیگر این عکس را از شما بگیرد.
در حالتِ دوم باید تمامِ تمرکزِ خود را به کار ببندید که که از افتادنِ تصویرِ دوربین یا عکاس در آئینه جلوگیری کنید. اگر خانم  هستید، می توانید مقابلِ آئینه بنشینید و ژستِ بافتنِ مو یا حتی آرایش کردن بگیرید.

ژست عکس نشسته دخترانه

قضیه بیکار نبودنِ دست ها که یادتان هست؟ این مورد در این جا هم اهمیت دارد.
سعی کنید خودتان را در حالِ انجامِ دادنِ کاری که دوستش دارید نشان بدهید. مثلا یک لیوان قهوه استارباکس دستتان باشد، یا ژستِ کتاب خواندن یا موزیک گوش دادن بگیرید.

می دانیم که تا فردا هم می شود درباره ژست عکاسی برای دخترخانم ها صحبت کرد. پس اگر علاقمند به آموزش ژست های بیشتر هستید مقاله ژست عکاسی دخترانه خوراک خودتان است.

ژست عکس نشسته دو نفره

بغل کردن تنها ژستی است که هیچ وقت از مد نمی افتد.
با دوستتان یکی از همان خنده های از تهِ دلتان را بکنید و از سر و کولِ هم بالا بروید. یا نه اصلا می توانید هر دو بنشنید و ژستِ صحبت کردن و گفتمانِ مطقی بگیرید. (الکی؛ مثلا انگار هیچکس نمی داند شما هر دو از دلقک های روزگار هستید که هیچ وقت نمی توانید جدی باشید.)

ژست عکس نشسته مردانه

در این ژست عکاسی نشسته، هدفِ ما نشان دادنِ زیبایی مرد نیست بلکه می خواهیم به مخاطب بفهمانیم که زمین، دارد به سختی بارِ مردانگی و غرورِ این مردی که رویش نشسته را به دوش می کشد.
یکی از ژست هایی که آقایان می توانند در حالتِ نشسته بگیرند، فرمِ بستنِ بندِ کفش است. نشستن در وسطِ جاده های خلوت با طبیعت روستایی هم یکی دیگر از ایده های ژست عکس نشسته پسرانه است.

خب حالا بهتر نیست بیخیال ژست و ژست دیدن بشوید و بروید به یک آتلیه حرفه ای و خودتان را خلاص کنید؟
اینکه کسی بتواند همه کار ها را برایتان بکند و شما فقط زحمت بکشید و سوژه عکس باشید زیبا نیست؟
برای دیدن نمونه کار های عکاسی اسپرت اکستون کافیست اینجا کلیک کنید.

ژست عکس نشسته روی نیمکت

سعی کنید در این حالت بیش از حد به تکیه گاهِ نیمکت لم ندهید و دستتان را زیاد باز نکنید تا مخاطب حس کند زیر بغلتان در حالِ پاره شدن است. برای بیکار نبودن در زمانِ نشستن روی نیمکت، می توانید ژستِ خیره شدن به به صفحه گوشیتان، روزنامه خواندن یا نگاه کردن به چپ یا راست را امتحان کنید.

امیدواریم خودتان با خواندنِ این مقاله از اکستون استودیو، ایده های بیشتری در زمانِ عکاسی نشسته به ذهنتان رسیده باشد.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *