ژست عکس سلفی ، ژست عکس دخترانه سلفی

ایده های ناب برای ژست عکس سلفی

ژست عکس سلفی دیگر حالا تبدیل به بخشی از فرهگِ معاصر شده است. اغراق نیست اگر بگوئیم که ما اکنون رسما تمامِ زندگیمان در جعبه جادویی به نامِ تلفن همراه خلاصه شده است.
علاوه بر آن که ساعت ها وقت صرفِ گشت زدن در فضای مجازی می کنیم، در کنارش امرارِ معاش و جریانِ کسب درآمدمان هم به کمکِ تلفن همراه صورت می گیرد. اما این وسیله اعجاب آور، آلبومِ خاطراتِ ما هم هست.
هر جا که در تنهایی عکسی  گرفتیم، هر دورهمی که با دوستان و خانواده داشتیم، هر جشن یا طبیعت گردیِ سال های اخیرمان، همگی به کمکِ این وسیله ثبت و ضبط شده است.
دوربین سلفی، یکی از مفید ترین اختراعات بشر در چند سالِ گذشته بوده است. این که هر شخصی در هر موقعیتی بتواند بدونِ نیاز به حضورِ عکاس یا سه پایه دوربین از خودش عکس بگیرد، احتمالا یکی از رویا های محالِ بشر در دهه های قبل بوده است.

اولین ژست عکس سلفی تاریخ برای کیست؟

ایده عکس سلفی ، ژست عکس دخترانه سلفی ، ژست عکس سلفی

علاقه به ثبتِ خودنگاره، یکی از قدیمی ترین راه های ابرازِ علاقه بشر به خودش بوده است. اولین ایده عکس سلفی، بر می گردد به سال های ابتدایی اختراع دوربین.
زمانی که ماه ها وقت صرفِ کشیده شدنِ نقاشی های پرتره از چهره، داشت جایش را به استفاده از دوربین های عکاسی می داد.

  • یک عکاسِ انگلیسی به نامِ رابرت کارنلیس، در سالِ 1839 ثبت کننده اولین ژست عکس سلفی پسرانه بود.
    درست است که تعدادِ عکس های خودنگاره تاریخی زیاد است اما منابع موثق معتقدند که کارنلیس پیشگامِ این سبک از عکاسی بوده است.
  • اما در ایران، طبق معمول همیشه چه کسی پیشتازِ کار های تازه بوده است؟
    بله، درست حدس زدید! ناصر الدین شاه قاجار. 136 سال پیش، سلفیِ ناصر در تالارِ آئینه حرمسرایش به همراهِ تیمِ همسرانِ محبوبش، اولین ایده عکس سلفی آن هم از نوع دسته جمعی اش در ایران بوده است.

ایده عکس سلفی فقط با دوربین سلفی ممکن است؟

همان طور که می دانید هنر عکاسی، هنرِ حرف زدنِ بدونِ کلام با مخاطب است.
یک تصویر، یک نگاه، یک اکتِ ساده، بدونِ آن که شما را مجبور به سخن گفتن کند، می تواند صد ها احساس و پیام را به بیننده منتقل کند. ژست عکس سلفی پسرانه یا دخترانه هم از این قاعده مستثنا نیست.
بهتر است این را بدانید که عکس سلفی، لزوما به این معنا نیست که دوربین را در دست بگیرید، حالت سلفی را فعال کنید، کمی دست را از صورت دور کنید و بعد عکس بگیرید.
به صورتِ کلی هر عکسی که توسطِ خودِ فرد از خودش ثبت می شود، ایده عکس سلفی است. خواه بیایید دوربین را با مونوپاد در دست بگیرید، خواه تایمرش را فعال کنید و بعد روی سه پایه یا جای ثابتی بگذارید، از دوربین فاصله بگیرید و بعد عکس بگیرید، خواه از خویش در آیینه عکس بگیرید.
مادامی که ثبت کننده عکس هایتان خودتان باشید، تمامِ عکس های شما سلفی هستند؛ مثل یک خود زندگینامه که فقط باید به دستِ خودتان نوشته شود تا نامش را اتوبیوگرافی بگذارند.

ایده برای ژست عکس دخترانه سلفی

در سری ژست عکس دخترانه سلفی، بازی با مو ها بهترین شیوه برای فرار از بیکاری دست هاست.
فرقی ندارد دوربین روی سه پایه باشد یا در دستتان، در هر صورت می توانید این ترفند را به کار بگیرید. سر را کمی به چپ یا راست خم کنید، حالا به لب ها فرم بدهید، دست را پشتِ گوش یا درونِ مو ها بگذارید و بعد بگذارید تایمر خودش زحمت ثبت عکس را بکشد.

استفاده از آئینه

من تا به حال هیچکس را ندیده ام که از خودش درونِ آئینه عکس بگیرد و بعد نتیجه بد از آب در بیاید. انگار آئینه ها گردی از زیبایی را به روی چهره همه می پاشند یا نه شاید واقعا همه زیبا هستیم ولی نمی دانستیم.
در هر صورت عکاسی سلفی درشیشه، هرگز قدیمی و از مد افتاده نمی شوند. در چرخش سر به هنگامِ گرفت ژست عکس سلفی در ائینه کاملا اختیار با شماست، چون همه چیز در هم وارونه شده است و نمی توان گفت زاویه سمتِ چپ فک بهتر است یا نیم رخ سمت راستتان، پس آنقدر با زاویه ها بازی کنید تا نتیجه دلخواه را بگیرید.

ماگ

راحت است، یک ماگ یا فنجان در دست باشد و حالا ژست نوشیدن بگیرید. این ژست می تواند به هر فرمی باشد، مثلا به دوربین خیره شوید، به افق نگاه کنید.
از آبنبات چوبی هم می توانید استفاده کنید. در ضمن اگر چیزی نداشتید، می توانید با دستان خود یک علامت را نشان بدهد.

فوکوس روی جذابیت ها

مثلا برای گرفتن یک ژست عکس سلفی در خانه پسرانه، می توانید یک رکابی سفید یا مشکی ساده به تن کنید، حالا دوربین را کمی از صورت فاصله بدهید و بعد جوری ژست بگیرید که ورزیدگی عضلات مثل برجستگی های بازو یا استخوانِ ترقوه، در اغوا کننده ترین حالتِ ممکن ثبت شود.

با موی خیس ژست بگیرید

یکی از تحقیقات نشان داده است که خیس بودنِ مو ها در عکس، 50 برابر جذابیتِ بیشتری از حالت دار بودن و خشکی آن دارد.
برای داشتنِ یک ژست عکس سلفی دخترانه در خانه، می توانید مو ها را کمی با آب مرطوب کنید و حالا مثلا موقع خط چشم کشیدن یا بستنِ دم اسبی مو ها از نیم رخ، ژست عکس سلفی بگیرید.

ایده ژست سلفی دونفره

یک ایده برای ژست عکس سلفی دو نفره این است که دوربین را در نطقه ای ثابت بگذارید، حالا یک دوربین دیگر به دست بگیرد و بعد ژست انداختنِ عکس سلفی از خودتان و دوستتان را بگیرید!
حالتِ نوشتاری اش کمی پیچیده است ولی خلاصه اش می شود از سلفی انداختنتان، عکسِ سلفی بگیرید. این ایده ژست عکس سلفی را به تنهایی هم می توانید عملی کنید، یعنی دوربینی قدیمی و کلاسیک در دست بگیرد و حالا از خودتان درونِ آئینه یا به کمکِ دوربینِ سلفیِ موبایل عکس بگیرید.

قواعد قبل از گرفتنِ ژست عکس سلفی

اگر می خواهید یک ژست عکس دخترانه سلفی حرفه ای بگیرید و بعد ثبت کنید، باید یک سری قوانینِ نانوشته اما اثرگذار را رعایت کنید. این اصول اصلا عجیب یا دور از ذهن نیستند، فقط تنها کاری که باید بکنید حوصله به خرج دادن است.

1. حالتِ لب ها

اگر ژست عکس سلفی دخترانه شما به گونه است که دوربینِ جلو را فعال کرده اید، باید بدانید که پیدا کردن زاویه طلایی فک و صورت یکی سخت ترین کار هاست. چرا؟ طبیعی است، کوچکترین اشتباهِ میلی متریِ دست در عکس سلفی می تواند از زاویه صورتِ شما یک تخمِ مرغ دفرمه شده در بیاورد!
یک راهِ فرارِ ساده برای دور زدنِ این فاجعه، حالت دادن به لب هاست. البته نه آن حالتِ غنچه که چندین سال قبل باب شده بود، منظور یک فرمِ طبیعی و دور از ادا و اطوار است. انگار که یک آشنای قدیمی را از دور دیده باشید و بعد بخواهید خیلی اهسته و نرم زیر لب نامش را برای خودتان زمزه کنید.
لبخندِ مرموز و کوچکِ گوشه لب هم می تواند این کار را برایتان انجام دهد. خلاصه که در ژست عکس سلفی برای پروفایل، از لب و لوچه غنچه شده یا بیش از حد محکم و به هم چسبیده خود داری کنید.

2. فاصله استاندارد

برای داشتنِ یک ترکیب بندی جذاب، بهتر است حالتِ grid lines را فعال کنید. همان خطوطی که صفحه را به 9 بخشِ مساوی تقسیم می کنند.
پیدا کردنِ نقطه طلایی چهره، درکِ فضا های منفی عکس و همچنین فهمیدنِ فاصله استاندارد سوژه از دوربین در ژست عکس دخترانه سلفی (یا پسرانه)، به کمکِ grid lines ممکن می شود.

3. تکلیفتان را با نور مشخص کنید

هنگامِ عملی کردنِ ایده عکس سلفی، باید یا رومی رومی باشید یا زنگی زنگی. یعنی چه؟ به این صورت که عکس را یا کاملا با کمکِ نور طبیعی مثلِ پنجره بگیرید یا صفر تا صدش را مقابلِ رینگ لایت یا نور مصنوعی بگیرید.
معمولا عکس هایی که از نظرِ نورپردازی شخصیتِ مستقلی ندارند و تکلیفشان معلوم نیست، حس و حالِ حرفه ای بودن به مخاطب منتقل نمی کنند. مثلا جایی که هم از بیرون نور می تابد هم یک مهتابیِ بزرگ بالای سرتان روشن است، بدترین لوکیشن برای ژست عکس سلفی در خانه است.

4.لنزِ بد و خوب

این نکته در ظاهر خنده دار است اما حقیقت دارد. چند وقت پیش دوستم به من گفت که هیچ وقت ژست عکس سلفی ام جذاب نمی شود.
پرسیدم مگر چطور ژست می گیری؟ ایستاد، ژستش را گرفت و بعد دکمه سلفی را زد و عکس ثبت شد. بعد دیدم انصافا ژستش به خودی خود مشکلی ندارد، دوربینش را بررسی کردم متوجه شدم که مدت هاست لنزش که در معرضِ قرار گرفتن روی سطحِ گوش بوده، کثیف و کدر شده است.
لنز را تمیز کردم، دوباره از خودش عکس گرفت و حالا واقعا راضی بود! می بینید یک نکته ساده چقدر در کیفیت عکس شما اثر می گذارد؟ پس تمیزی لنز خصوصا دوربین سلفی را فراموش نکنید.

تحقیقات می گویند گرفتنِ زیادِ عکس سلفی در روز، نشان از یک اختلال روحی است. شما هم در گالری از خودتان زیاد عکس دارید؟!

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *