جدیدترین ایده عکاسی پرتره را اینجا ببینید

ایده عکاسی پرتره نیاز به نوعی دیوانگی و خلاقیت برای جذاب تر شدن دارد.
پرتره یکی از محبوب ترین و قدیمی ترین ژانر های عکاسی محسوب می شود. هر چیزی هم که قدیمی تر باشد، آدم احساس می کند نیاز به آچارکشی برای خلقِ موضوعاتِ تازه دارد، مثلِ تلفیقِ موسیقی پاپ و سنتی.
رسالتِ ایده عکاسی از چهره، صرفا به نمایش درآوردنِ حالاتِ صورتِ فردی که در دوربین خیره شده نیست. ما دوست داریم حرفِ تاره بزنیم، کاری کنیم که عکس های پرتره مان با تابلو های نقاشی از چهره سالِ1890 تفاوت داشته باشد.
البته بدمان هم نمی آید گاهی رگه های نوستالژی بودن را در عکس حفظ کنیم.
در هر صورت با اکستون استون همراه باشید تا بهترین ایده عکاسی پرتره در خانه را پیدا کنید.

ایده عکاسی پرتره چگونه به ذهن می رسد؟

ایده عکاسی پرتره در خانه ، ایده برای عکاسی پرتره

این یک رازِ مگو نیست، فقط کافی است به این فکرکنید دوست دارید یک صحنه را باز سازی کنید؟ یا از کارِ سایرِ عکاسانِ پرتره الهامِ بگیرید و خودتان هم چاشنی خلاقیت به آن اضافه کنید؟
شاید بهتر باشد موردِ اول، یعنی بازسازی یک صحنه را بیشتر توضیح بدهیم. ایرن ژاکوب در فیلمِ سه رنگ: قرمز، یک فشن مدل بود که تا ابد می توان از ژستش برای گرفتنِ پرتره ای شبیه به عکسِ او استفاده کرد.
پس زمینه کاملا قرمز است، پیراهنش قرمز است، موهایش خیس و آشفته است، و به صورتِ نیم رخ در کادر قرار دارد و یک آدامسِ صورتی را هم در دهانش باد کرده (این عکس در کاور فیلم هم استفاده شده).
اگر کمی نگاه کنیم می بینیم به راحتی می شود این ایده عکاسی از چهره را در خانه یا استودیو عملی کرد.
پس یکی از راه هایی که باعث می شود چاقویِ خلاقیت شما در عکاسی پرتره تیز بشود، توجه به کاورِ فیلم ها یا سریال های محبوبتان است. شما در جهانِ عکاسی، می توانید هر شخصیتِ حقیقی و حقوقی که دلتان می خواهد باشید.

5 شاه ایده برای عکاسی پرتره

خب حالا  دیگر وقتش رسیده شما را به آن چه دلیلِ ورودتان به این سایت بوده برسانیم. شما در ادامه می توانید از راهکار های زیر برای ایده عکاسی پرتره در خانه یا استودیو استفاده کنید:

سبد ها و ایده عکاسی پرتره در خانه

در ایده برای عکاسی پرتره، اصلا به لوازمی که به نظر ساده می رسند، بی توجهی نکنید.
این ها دقیقا کلیدِ راه افتادنِ ماشینِ خلاقیتِ شما هستند. یکی از این لوازمِ به ظاهر ساده، سبد ها هستند.
البته از نوعی که خطوطِ مورب دارند. می دانید؛ چون می خواهیم نوعی سایه کِرکره را شبیه سازی کنیم، در نتیجه استفاده از سبد هایی که خطوطِ این شکلی دارند بهترین گزینه است.
سبد را مقابلِ منبعِ نور قرار بدهید. حالا سر و بدن را بنا بر همان زاویه دلخواه ( مستقیم، نیم رخ یا سه رخ) مقابلِ دوربین تنظیم کنید و صورتتان را در برابر منبعِ نوری که حالا یک سبد مقابلش است قرار بدهید. در این حالت سایه های موربِ این وسیله به روی چهره شما می افتد و مخاطب احساس می کند شما در چه لوکیشنِ خاصی قرار دارید!
این یکی از در دسترس ترین ایده های خاص عکاسی پرتره محسوب می شود. البته سبد های سوراخ سوراخ هم عکس های هیجان انگیزی را رقم می زنند.

بازی با نور در ایده عکاسی پرتره

نور را دستِ کم نگیرید، او مادرِ تمامِ خلاقیت های عکاسی است.
می تواند شما را مغرور نشان بدهد، می تواند چشمانتان را تاثیرگذار تر به تصویر بکشد، می تواند شادی یا غم را در عکسِ پرتره تان تزریق کند. در این ایده عکاسی پرتره در خانه، می توانید مقابلِ پنجره ای که قدرت مند ترین نور گیر است قرار بگیرید. حالا اجازه بدهید نورِ طبیعی به چشمانتان تابیده شود و رنگِ اصلی اش را به مخاطب نشان بدهد.
در این حالت می توانیم نیمی از صورتتان را با شال، پارچه، کلاه یا حتی دست بپوشانید.
همین کار را در مقابلِ نورِ مصنوعی هم می شود انجام داد. اتاق را  کاملا تاریک کنید، یک چراغ قوه یا رینگ لایت را مقابلِ نیمی از صورتتان قرار بدهید و بگذارید بیشتر از سایرِ اجزای صورتتان روشن تر باشد.
استفاده از تکنیک سلوئیت یا ضد نور هم یکی از راهکار های جذاب برای شکل گیری ایده عکاسی از چهره است. فقط کافی است به نیم رخ، پشت به منابعِ نوری که گفتم باستید. این گونه هاله نوری که دورِ سرتان شکل گرفته یک حالتِ مقدس و مرموز به شما می دهد.

ساختِ کتاب اسرار آمیز و ایده عکاسی پرتره در خانه

قضیه راحت از آن چیزی است که فکرش را می کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که کتابی را که دوستش دارید بردارید، طوری که لبه صفحاتش از بیرون مشخص باشد بازش کنید.
حالا یک چراغ قوه یا فلاشِ یک دوربینِ دیگر را در وسطِ کتاب قرار بدهید. شما در این حالت به راحتی یک بوک لایت ساخته اید و انگار رشته های سحر آمیز نور از آن به صورتتان تابیده است. وقتی این کتاب را مقابلِ چهره خود بگیرید و ژستِ موردِ نظرتان را بسازید، قطعا یکی از با نمک ترین ایده های جالب عکاسی پرتره را عملی کرده اید. ( به صورتِ کلی هر چه قدر در این ایده عکاسی پرتره، نورِ محیطِ اطراف کمتر باشد، کتابِ شما نورانی تر و اسرار آمیز تر به نظر می رسد.)

لازم است توی خرج بیوفتیم؟

شاید شعاری به نظر برسد ولی بر اساسِ تجربه خودم، جذاب ترین عکس ها در اوجِ محدودیت گرفته شده اند.
اما خب برای مثال، قطعا جهتِ عملی کردنِ ایده ای که یکی از فاکتور هایش استفاده از مقواست، باید دست در جیب کنیم و یک خرجِ کوچکی متحمل شویم.
در این ایده، تمامِ کادرِ شما با مقوایی که به رنگِ دلخواه انتخاب شده است، کاور شده. حالا می خواهیم یک چیزِ غیر عادی روی آن پیاده کنیم. با ایجاد کردنِ یک شکافِ کوچک به مرور به اندازه صورتتان بر روی مقوا جا باز بکنید. حالا انگار که قصدِ بیرون آمدن از یک جعبه را دارید، صورت و نیمی از بندِ انگشتانِ خود را از آن پارگیِ نامنظمِ روی مقوا بیرون بیارید.
شاید عملی کردنش ترسناک باشد اما قطعا جزء ایده های خلاقانه برای عکاسی پرتره که خوراکِ آدم های پر رمز و رازِ غیر عادی است قرار می گیرد.

یک حرفِ تازه بزنید

من دلم می خواهد از نیم رخم، برگ و شاخه های گل بیرون بزند.
از طرفی کار با برنامه های فتوشاپی هم بلد نیستم و اگر هم بلد بودم این کار را نمی کردم چون حس می کنم طبیعی از آب در نمی آید. بر این ایده عکاسی پرتره، فقط کافی است از چسب های دو طرفه استفاده کنید. البته که حساسیت ایجاد نمی کند و قبلا بنا بر تجربه امتحانش را پس داده است. حالا آن نوع گیاهی که دوستش دارید را، به صورتِ متراکم و در هم فشرده شده، به کمکِ این چسب ها روی صورتتان بچسبانید.
اگر دوست داشتید می توانید به صورتِ ترکیبی از ایده نورپردازی با سبد هم در این موردِ استفاده کنید و کار را خاص تر کنید.

سخنِ پایانی

ما معمولا نمی توانیم مقابلِ کسی که به ما خیره شده، یک ژستِ طبیعی بگیریم. پس در عکس های خود پرتره، علاوه بر استفاده کردن از سه پایه ها، ریموت کنترل را هم از قلم نیندازید. 
مطمئن باشید در این حالت، دوربین واقعی ترین لبخند، خشمگین اخم و نافذ ترین نگاه از شما را به ثبت می رساند. یکی از مشهور ترین افکت ها برای جذابیت بخشی به عکس های پرتره، افکتِ سیاه و سفید است.
هر جا که حس کردید دوزِ مرموزیتِ عکس پائین آمده، به سیاه و سفید پناه ببرید.

ایده ها هرگز تمام نمی شوند، اما با هم فکری، بیشتر زائیده می شوند. شما هم ایده های خود را که در عکاسی پرتره عملی کرده اید با ما به اشتراک بگذارید و مقاله را تکمیل تر کنید.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *