ترکیب بندی در عکاسی ، ترکیب بندی عکاسی ، انواع ترکیب بندی در عکاسی

با راز های ترکیب بندی در عکاسی آشنا شوید

مبحثِ آموزش ترکیب بندی در عکاسی، همیشه از بخش های شیرین اما پر چالش برای هنرجویان رشته عکاسی محسوب می شود. بُعدِ شیرینی اش بیشتر مدیونِ جذابیت ماهیتیِ خودِ هنرِ عکاسی است؛ یعنی دقیقا زمانی که احساس می کنیم دیگر دوره گرفتنِ عکس های خلاقانه و مخاطب جذب‌کن به سر آمده، یک ایده ساده اما متحیر کننده به ذهنمان می رسد و بنگ! ما را برنده جایزه پولیتیزر می کند!

 اما اگر به عکس هایی که توسطِ برندگانِ جایزه پولیتیزر گرفته شده است نگاهی بیاندازید، بی تردید متوجه یک هارمونی و نظمِ تکرار شونده در محیطِ عکس می شوید. در حقیقت، اعمالِ فنون ترکیب بندی عکاسی، پس از موضوعِ عکس، مهم ترین فاکتور برای اعطای لقبِ بهترین بودن به آن تصویر است. اما اصلا ترکیب بندی عکاسی چیست؟

از معنا و مفهوم تا انواع ترکیب بندی در عکاسی

در پاراگرافِ بالا مستقیماً اشاره نکردیم که معنای ترکیب بندی در عکاسی چیست و اصلا چه اهمیتی دارد. کمی صبور باشید، اینجا هستیم تا با هم تمام آنچه باید درباره ترکیب بندی در عکاسی را بدانیم در میان بگذاریم و انواع ترکیب بندی در عکاسی را بشناسیم.
حالا اگر می خواهید بدانید چه وقت هایی باید از کادر عمودی و چه وقت هایی از کادر افقی استفاده کنید و تاثیر کادربندی در عکسهایتان چه قدر است مقاله کادربندی در عکاسی را بخوانید. 

ترکیب بندی عکاسی یعنی ...

ایجادِ یک نظم در دلِ آشوب! ممکن است سوژه ای که قصدِ شکار کردنش را دارید، در فضایی با پس زمینه بسیار شلوغ قرار داشته باشد، یا نه اصلا امکان دارد محیط به شدت خلوت و ترسناک به نظر برسد؛ دقیقا در همین زمان است که اهمیتِ استفاده از انواع ترکیب بندی در عکاسی خودش را به ما نشان می دهد. 

این که شما زاویه دوربین را چگونه تنظیم کنید که از دلِ سوژه آشفته یک کادرِ منظم در بیاورید یا این که چه کار کنید تا فضای بیش از حد خالیِ اطرافِ سوژه به یک موقعیت برای تمرکزِ بیشتر بیننده تبدیل شود، همگی را مدیونِ وجودِ ترکیب بندی عکاسی هستیم.
ما با یک کمپوزیسیون دقیق، می توانیم روایتِ داستانِ عکس را جذاب کنیم؛ یا از طرفی اگر نتوانیم به درستی از ترکیب بندی ها استفاده کنیم، یک سوژه ناب را به یک عکسِ دمِ دستی که گرفتنش از هر کودکِ چهار ساله ای بر می آید تبدیل کنیم.

آموزش ترکیب بندی در عکاسی ، ترکیب بندی در عکاسی پرتره ، بهترین تکنیک های ترکیب بندی

تعادل ترکیب بندی در عکاسی به چه معناست؟

در ترکیب بندی یک اصلِ به شدتِ غیر قابلِ انکار وجود دارد که هیچ عکاسی دوست ندارد رعایتش نکند و آن اصل ایجادِ تعادل در ترکیب بندی است. تعادل داشتن یعنی شما به سوژه با توجه به وزنِ بصری که دارد اهمیت ببخشید.
مثلا اگر سوژه شما یک درخت است، باید شرایط به گونه ای تنظیم شود که بیننده با اولین نگاه به تصویر متوجه شود شما قصدتان از گرفتنِ این عکس، به نمایش گذاشتنِ این درختِ کهن سال بوده است.

در این حالت شما عناصری که اهمیت و وزنِ کمتری نسبت به سوژه اصلی تان دارد را در پس زمینه یا به صورتِ پراکنده و مات در اطرافِ سوژه پخش کرده اید. حالا فرض کنید علاوه بر آن درختِ کهنسال دوست دارید شخصِ بودایی که در پائین درخت است را هم به تصویر اضافه کنید؛ اما نه به گونه ای که حواسِ مخاطب از سوژه اصلی پرت شود. 

در این حالت باید زاویه دوربین به گونه ای تنظیم شود که میزانِ اهمیتِ سوژه ها در آن به ترتیب معین باشد. یعنی اول درخت، بعد مردِ بودایی و بعد آسمان و پرندگان و سایرِ ملزومات. به این ترفند در عکاسی، ایجادِ تعادل یا توازن در ترکیب بندی می گویند. با این مثال شما می توانید سختی های ترکیب بندی در عکاسی طبیعت را هم که از انواع ترکیب بندی در عکاسی است کاملا درک کنید.

از بهترین تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی چه می دانید؟

باید اعتراف کرد تا زمانی که پای موجودِ پیچیده ای به نامِ انسان در میان است، هیچ بهترینی در هیچ زمینه ای وجود ندارد. ممکن است از نظرِ من بهترین ترکیب بندی عکاسی، شیوه متقارن باشد و از نظرِ فردی دیگر سبکِ حلزونی. در حقیقت شما برای پیدا کردنِ بهترینِ خودتان باید قبل از هر چیز، هدف خودتان از گرفتن یک عکس را مشخص کنید.

ترکیب بندی متقارن در عکاسی

ترکیب بندی عکاسی چیست ، ترکیب بندی متقارن در عکاسی ، تعادل در ترکیب بندی

کاربردِ بعضی چیز ها، به وسیله نامشان فریاد زده می شود. اگر جنونِ کمال داشته باشید و دلتان بخواهد همیشه از هر چیزی دو نمونه داشته باشید تا قرینه شان کنید، بهتر است از ترکیب بندی متقارن در عکاسی استفاده کنید.
قرینه سازی یکی از انواعِ ترکیب بندی در عکاسی است که سلیقه ها و سوژه های خاصی را شکار می کند. یعنی مثلا اگر دنبالِ مناسب ترین ترکیب بندی در عکاسی پرتره می گردید، به سراغِ این نوع از ترکیب نروید مگر آن که یک سوژه دوقلوی همسان داشته باشید یا بخواهید برای یک فیلمِ ترسناک کاور طراحی کنید!

اما به صورتِ کلی زمانی که پای گرفتنِ عکس از منظره و طبیعت به میان می آید، استفاده از تکنینکِ ترکیب بندی متقارن در عکاسی و ایجادِ یک تصویر در انعکاس آب، می تواند به شدت عکس را جذاب کند.

ترکیب بندی حلزونی در عکاسی

ترکیب بندی حلزونی در عکاسی ، ترکیب بندی در عکاسی طبیعت

اصولا در ترکیب بندی عکاسی، “تجسم” حرفِ اول را می زند. این که شما قبل از دست به کار شدن برای ثبتِ یک تصویر، خطوطِ افقی، مورب، عمودی، زیگزاگ یا حلقوی را در ذهنتان تجسم کنید و بعد متناسب با این خطوط، سوژه را در نقطه یک سوم قرار بدهید یا این که از نسبت ِ طلایی استفاده کنید؛
در حقیقت بخشِ زیادی از این ها به وسیله تجسم کردن قابلِ پیاده سازی است و بخشی دیگر، امروزه در قسمتِ تنظیماتِ دوربین های موبایلِ همه ما وجود دارد؛ از جمله قابلیتِ ایجادِ خطوطِ افقی و عمودی بر روی تصاویر به وسیله دوربینِ گوشی های تلفن همراه. 

اما قابلیتِ ترکیب بندی حلزونی هنوز به صورتِ همه گیر در گوشی های همراه نیست. شما می توانید به وسیله این تکنیک ترکیب بندی در عکاسی، نسبتِ طلایی عکس را پیدا کنید (گاهاً این تکنیک را به قانونِ یک سوم شبیه می دانند).
به صورت که حلزونیِ معروف را رسم کنید و در نهایت سوژه را در مرکزِ آن دایره تو در تویی که شکل داده اید قرار دهید. حالا شما می توانید سایرِ بخش های کم اهمیت تر را در اطرافِ نسبتِ طلایی لحاظ کنید یا خارجِ کادرِ حلزونی قرار دهید.

سایت اکستون استودیو در این مقاله تلاش خود را کرد که شما خواننده عزیز و علاقه مند به هنرِ عکاسی را، ابتدا با یک تعریف کلی از انواع ترکیب بندی در عکاسی آشنا کند و بعد به توضیح و تشریحِ هر یک از قوانین آن بپردازد.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *