مقایسه قدرت زوم اپل و سامسونگ ، مقایسه زوم آیفون و سامسونگ

حقایق پنهان در مقایسه قدرت زوم اپل و سامسونگ

مقایسه قدرت زوم اپل و سامسونگ، یکی از جذاب ترین کار ها برای کُری خوانان و طرفدارانِ دو آتشه این دو کمپانیست.
یک سری رقابت ها همیشه نفس گیر هستند چون پایِ حیثیتِ حرفه ای یک برند در میان است. این مقایسه ها حتی برای کسانی که قدرتِ خرید دو گوشیِ پرچمدارِ گلکسی اس 23 اولترا یا آیفون 14 پرومکس را هم ندارند جذاب است!
یعنی ممکن است مثلِ من ساعت ها وقت صرفِ قیاسِ این بکنید که سلفی گلکسی بهتر است یا آیفون، در صورتی که سر جمع، یک دهم مبلغ خریدش در حساب بانکیتان پول دارید.
در هر صورت، این مقاله هم برای علاقه مندان به افزایشِ آگاهی درباره کیفیت این دو دوربین است، هم برای کسانی که خداراشکر دستشان به دهانشان می رسد و واقعا قصدِ خرید دارند. امیدواریم جانبدارانه به نظر نرسد و عادلانه قضاوت کرده باشیم.

مقایسه قدرت زوم آیفون و سامسونگ و چند نکته مهم

قبل از هر چیزی بهتر است بگوئیم که این مقاله صرفاً به مقایسه قدرت زوم آیفون و سامسونگ نمی پردازد، یعنی قرار است بحث خیلی جامع تر و جذاب تر باشد.
ما فعلا به قیاسِ کیفیت عکس ها در این دو دوربین می پردازیم و بحثِ قدرتِ سنسور هایش در فیلمبرداری را برای یک مقاله دیگر می گذاریم.
شما قرار است علاوه بر مقایسه قدرت زوم آیفون و سامسونگ، از تفاوت این موارد هم باخبر شوید:

  • توازن رنگ ها در حالتِ اولترا واید
  • مقایسه عکاسی در شب با دوربین گلکسی و آیفون
  • تفاوت عکاسی پرتره در این دو دوربین
  • تفاوت حجم ذخیره عکس ها با توجه به مگاپیکسلشان
  • مقایسه کیفیت دوربین های سلفی

یادتان باشد که تمامِ این مقایسه روی دوربینِ دو گوشی پرچمدار از کمپانی اپل و سامسونگ صورت می گیرد، یعنی آیفون 14 پرومکس و گلکسی اس 23 اولترا.

از لحاظ مقایسه قدرت زوم اپل و سامسونگ

اگر هم زمان، در یک نقطه مشخص و کاملا کنارِ هم، از حالتِ X1 به X50 زوم کنید (حتی بیشتر هم جا دارد)، متوجه می شوید که در مقایسه قدرت زوم اپل و سامسونگ، برنده قاطع و بدونِ شک این مبارزه گلکسی است.
آیفون بعد از زوم خیلی از جزئیات را فاکتور می گیرد، اما سامسونگ با قدرتِ تمام، دیتیل های لازم و بیشتری از سوژه ای که رویش زوم کرده اید در اختیارتان می گذارد.
پس اگر بخواهیم تعیین کنیم که در زمینه مقایسه زوم آیفون و سامسونگ، کدام دوربین موفق تر عمل می کند و تصویری طبیعی با جزئیاتی رئال تر برایمان می سازد، سامسونگ در این زمینه موفق تر ظاهر شده است، اما این به معنی ضعفِ کلیِ آیفون نیست، چون معیار های دیگری هم مانده است.

 

تفاوت دوربین آیفون و سامسونگ در حالتِ اولترا واید

یک منظره با آسمان آبی را در نظر بگیرید. سامسونگ در این حالت اغراقِ رنگی بیشتری دارد و به اصطلاح، خودش شروع به ادیت و رنگسازی می کند.
رزولوشن، هم در آیفون هم در سامسونگ بعد از زوم به یک اندازه است. اما ایفون از نظرِ رنگی بیشتر به واقعیت نزدیک است، یعنی اگر آسمان آبیِ کمرنگ باشد، واقعا آبی کمرنگ نشان می دهد نه آن که خودش اصلاحی انجام بدهد.
به صورتِ کلی نمی شود این دخالتِ سامسونگ در رنگ سازی در عکاسی با لنز عریض را نوعی نقص محسوب کرد، اما اگر دوست دارید عکسی با توناژ رئال داشته باشید، آیفون واقعیت را بهتر برایتان تعریف می کند.

تفاوت دوربین آیفون و سامسونگ در عکاسی پرتره

شما در عکاسی پرتره با آیفون می توانید سه حالت انتخاب کنید؛ ایکس1، ایکس2، ایکس3 که ایکس2 در آیفون بهترین و متعادل ترین حالت است. در گلکسی اس 23 اولترا فقط ایکس1 و ایکس3 داریم.
در عکاسی پرتره با آیفون، شما شاهد آن هستید که مرزِ بین سوژه و پس زمینه تمیز تر جدا شده است. سامسونگ تقریبا بک گراند را می سوزاند یعنی دیتیلِ بی نقصی از آن ثبت نمی کند و کنترلِ نورِ زیادی دارد، در صورتی که آیفون در این زمینه عملکردِ بهتری داشته است.
سامسونگ در عکاسی پرتره، برای طبیعی تر شدنِ دور بُری و تمایز ایجاد کردنِ بین سوژه و پس زمنیه، اطرافِ سوژه را کمی مات می کند، برای همین مثلا شما متوجه می شوید که انگار دورِ مو هایتان کمی کات خورده و ارتفاعش کمتر شده در صورتی که در واقعیت به این شکل نیست. به صورتِ کلی در عکاسی پرتره، آیفون نتیجه رئال تری برای شما رقم می زند.

تفاوت دوربین ایفون و سامسونگ در حجمِ ذخیره عکس ها

یک عکس در سامسونگ با کیفیت 200 مگا پیکسل، 5 مگ از حجمِ حافظه برای ذخیره شدن را می گیرد. 
یک عکس 50 مگا پیکسلی 11 مگ را اشغال می کند، و 12 مگا پیکسل 4 مگ را. اگر مدام و پشتِ هم با 200 مگا پیکسل در سامسونگ عکاسی کنید، احتمالِ این که هر چند روز یک بار نیاز به خالی کردنِ حافظه داشته باشید بالاست.
نکته دیگر این که 47 مگا پیکسلِ آیفون، 70 مگ را اشغال می کند که این واقعا عجیب است، اما جزئیات عکس، مدیریت نور، اکسپوژر، وایت بالانس و داینامیک رنج، در یک عکس 47 مگاپیکسلی آیفون، هم رده یک عکسِ 200 مگا پیکسلی سامسونگ است.
به صورتِ کلی از این نظر هر دو دوربین با هم برابر هستند و هیچ تفاوت چشمگیری ندارند. این اختلاف حجم در آیفون و سامسونگ به این علت است که آیفون هیچ فشرده سازی روی عکس ها انجام نمی دهد.

مقایسه قدرت زوم اپل و سامسونگ در دوربین سلفی

اگر خودتان این کار را انجام بدهید متوجه می شوید که هر دو دوربین به یک اندازه عالی عمل می کنند، اما در بحثِ ثبت شدنِ واقعی جزئیات با دوربین سلفی، سامسونگ قطعا برنده است و هیچ شکی در آن نیست.

عکاسی در شب با آیفون و سامسونگ

سامسونگ در عکس هایی که یک منبعِ نور در عکس باشد، باز هم از خودش بازیِ رنگسازی و نرم افزاری کردنِ نوتاژ عکس را در میاورد. یعنی مدام از منبعِ نور تاثیر می گیرد و روی نشان دادنِ رنگِ واقعی اطراف تاثیر می گذارد.
در آیفون اگر قرار باشد از جایی به سیاهی شب عکس بگیرید که یک منبعِ نوری دارد، دقیقا همان چیزی را تحویل می گیرید که در واقعیت در حالِ تماشایش هستید.
نکته مثبت دیگر این که در هر دو گوشی قابلیتِ ثبت عکس به صورتِ RAW یا خام وجود دارد. در این صورت شما می توانید بعداً با خیالِ راحت هر عکسی که می گیرید را از نظرِ اصلاح رنگ و نور و هر فاکتورِ دیگری ادیت کنید.

نتیجه گیری مقایسه قدرت زوم اپل و سامسونگ

هیچ کدام از مواری که اشاره کردیم، دلیلی بر ضعیف بودنِ آپشن یکی نسبت به دیگری نبود.
اصلا هرکسی آمد و به شما گفت که دوربین گلکسی از آیفون کیفیت پائین تری دارد، فقط قصدش شوخی و اذیت کردن است، چون هر دوی این ها پرچمدار هستند و از نظرِ قدرت و پردازش سنسور ها و میزانِ ورود نور به لنز تا حدِ خیلی خیلی زیادی به یک اندازه قوی هستند.
همان طور که می دانید، اندروید همیشه محبوب تر از آیفون بوده است، پس انتخابش با در نظر گرفتنِ کیفیت دوربینش در مقایسه با آیفون، کاملا به سلیقه شخصی شما بستگی دارد چون از این نظر هیچ گونه تفاوت یا نقصِ عجیبی ندارد، تازه همان طور که دیدید در خیلی از مواقع گوی رقابت را از آیفون ربوده است.

حالا نظرِ شما چیست؟ دوربین آیفون بهتر است یا گلکسی سامسونگ نتیجه خفن تری دارد؟

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *