پرده سبز ، پرده کروماکی ، پرده سبز چیست

پرده سبز؛ دریچه ای برای ورود به جهان سینما

پرده سبز و آگاهی از کاربرد هایش، شاید در نگاهِ اول ما را از تمامِ ابر قهرمان های فیلم های محبوبمان نا امید کند. اما اگر کمی واقع بین باشیم، حق را به سازندگان و بازیگران می دهیم.
هیچ فیلمی در دنیا آنقدر ارزش ندارد که مثلا توبی مگوایر (بازیگر مرد عنکبوتی) خودش را واقعا از برج های دو قلوی نیویورک به پائین پرتاب کند.
یا مثلا ساندرا بولاک برای فیلم جاذبه، واقعا برای یک سفرِ تحقیقاتی و پر چالش به خارج از جوِ زمین فرستاده شود. پس پرده کروماکی، دریچه ایی برای ساختِ یک دنیایِ به شدت واقعی است. جهانی که نه کسی در آن آسیب ببیند و نه هزینه های بی منطقی مصرف شود.

پرده سبز دقیقا چیست؟

قیمت پرده سبز ، پرده سبز کروماکی ، بهترین پارچه برای کروماکی

در جوابِ پرده سبز چیست باید بگوئیم که پرده سبز به راستی یک پرده سبز است! و با تکنیکی که در دو مرحله پس زمینه را به طبیعی ترین شکلِ ممکن تغییر می دهد به دادمان می رسد؛ 1- ادیتِ سوژه مقابلِ دوربین، 2- افزودنِ جلوه های گرافیکی به منظره پشتِ سوژه و اطرافش.
البته پرده سبز می تواند رنگ های دیگری هم به خود بگیرد اما یک پرده کروماکی استاندارد و سینمایی برای ایجادِ تضادِ بالا با رنگِ پوستِ انسان باید به رنگِ سبز باشد تا مراحلِ حذفِ پس زمینه و اضافه کردنِ جلوه های بصری راحت تر صورت بگیرد.
پرده سبز کروماکی به این صورت عمل می کند که با کاور کردنِ مساحتِ دل خواهی که مد نظر داریم، دنیایی را خلق می کند که می خواهیم واقعا در آن حضور داشته باشیم. حالا چرا فیلم سازان به دنبال خرید پارچه کروماکی هستند؟ به دو دلیل:

پائین آوردن هزینه ها

تصور نکنید که لزوما باید کارگردانِ پروژه های عظیم سینمایی باشید تا به سراغِ این تکنیک بروید.
خیلی اتفاق می افتد که ما در حالِ صحبت کردن در یک ویدیوی آموزشی یا حتی فان و تفریحی باشیم، اما بک گراندِ اتاق اجازه حرفه ای گری را به ما ندهد. حالا اگر بدانیم پرده سبز چیست و چه کاربردی دارد، به راحتی می توانیم این پس زمینه شلوغ را حذف کنیم، بدونِ آن که هزینه زیادی برای اجاره یک لوکیشنِ لوکس بدهیم.
پارچه سبز فیلمبرداری در اتاق های خبر هم یک شخصیت دوست داشتنی و پر کاربرد محسوب می شود. در حقیقت از همان سال های ابتداییِ پا گرفتنِ تلویزیون، پرده سبز کروماکی در بخشِ گزارشاتِ آب و هوایی و پس زمینه گویندگان اخبار، موردِ استفاده قرار می گرفت.

از بین بردنِ خطرات جانی

چون این مورد از اهمیت بالایی بر خوردار است، یک بار دیگر به آن اشاره خواهیم کرد.
در فرایندِ مونتاژِ یک واقعه دور از ذهن یا پر چالش، مثلِ سقوط، پرواز، انفجار و …، پرده سبز تنها راهِ گریختن از بلایا و خطرات است. در حقیقت او بدلکارِ بک گراندِ شما خواهد بود، تا شما در اوجِ امنیت به فیلمبرداری خود و تولید محتوا های ویدیویی بپردازید.

سرگذشتِ و تاریخچه پرده سبز در سینما

هر چند که این روز ها شاهد آن هستیم که خیلی از مصاحبه ها یا ویدیو های تبلیغاتی، به وسیله پرده سبز کروماکی ضبط و اکران می شوند. اما کسانی که اولین بار به پرسشِ پرده سبز چیست پاسخ دادند، سازندگان محتوا های علمی تخیلی و سینمایی بودند.
تکنیک پرده کروماکی به طورِ حرفه ای در اولین فیلمِ وسترن تاریخ سینما استفاده شد.
ادوین اس پورتر در سال 1903  با فیلمِ The Great Train Robbery برای حس دار کردنِ صحنه و خارج کردنش از حالتِ تئاتری، یک پرده سیاه را پشتِ پنجره قرار داد و تصویرِ یک درخت را بر روی آن انداخت.
این احتمالا اولین جلوه بصری بود که می توانست یک فیلم صامتِ 12 دقیقه ای برای آن زمان هیجان انگیز تر کند.

راز های طلاییِ در هنگام خرید پرده کروماکی

شاید تصور شود که یک پارچه به صرفِ سبز بودنش، می تواند حرفه ای ترین بک گراند خاورمیانه را برای ما بسازد.
اما خرید پارچه سبز فیلمبرداری هم مثلِ هر تجهیزاتِ دیگری که برای تولید محتوا تهیه می شود، نیاز به در نظر گرفتنِ استاندارد هایی دارد.
ما پیشنهاد می دهیم علاوه بر در نظر گرفتنِ قیمت پرده کروماکی، به فاکتور های زیر هم توجه ویژه داشته باشید:

انعکاس پرده سبز= به هم خوردنِ کاسه کوزه ها

بهترین پارچه برای کروماکی، نباید به هیچ عنوان بازتابِ نور داشته باشد. جنسِ صیقلی یا روغنی طور رسما می تواند هر آن چه که برای قیمت پرده سبز پرداخت کرده اید را سوخت کند.
هرچقدر پارچه پس زمینه مرغوب تر باشد، شما در هنگامِ حذفِ آن و جایگزینی اش با تصاویرِ دلخواه، دردسری برای از بینِ بردنِ سایه های آزار دهنده نخواهید داشت.
مثلا مخملِ شطرنجی یا جنسِ موسلین، از بهترین انتخاب های شما در هنگام پرداختِ قیمت پارچه سبز خواهد بود چرا که هیچ انعکاسی را به خود راه نمی دهند.

جنسِ پوست پیازی نخرید

هر چقدر ضخامتِ پارچه بیشتر باشد، کروماکیِ شما سخت تر به پیری زود رس و  چروک مبتلا می شود.
حالا چرا یک کروماکی نباید خط و خطوطی رویش بیوفتد؟ چون هر خط مساوی است با یک سایه و هر سایه هم یعنی دردسری برای حذفِ بی نقصِ پس زمینه.
پس اول از این که سعی کنید همیشه این پارچه ها را به صورتِ رول شده نگه دارید، دوم این که اگر می خواهید جا به جایش کنید و باید شمایلِ جمع و جور تری به خودش بگیرد، آنقدر ضخیم و با کیفیت باشد که هرگز هوسِ چروک شدن به سرش نزند.
فون های پارچه و همچنین جنسِ وینیل، علاوه بر قابلیتِ کشسانی و انعطاف، ضخامتِ استانداردی هم دارند.

دست و پا گیر نبودن

قیمت پرده سبز با توجه به کیفیت و اندازه اش، می تواند از 35 هزارتومان شروع بشود و تا 5 میلیون و مدلِ CSG200Tبرود.
اما نکته قابلِ توجه این است که باید به قابلیتِ جا به جایی آن هم فکر کنید.
بیش از حد عریض و طویل بودنِ یک پرده سبز، خصوصا زمانی که مدام در حالِ تغییر لوکیشن هستید، یک باگِ بزرگ محسوب می شد. پس اگر مکانِ مشخصی برای ضبطِ ویدیو های خود ندارید، ما به شما فون های پرتابل را پیشنهاد می دهیم که به راحتی قابلیتِ تا شدن و جا گرفتن در کیف های کوچک را دارند.
لازم به گفتن نیست که قطعا برای آتلیه های عکاسی و فیلمبرداری و به صورتِ کلی استودیو ها، مدلِ ثابتِ کروماکی می تواند ایده آل ترین گزینه باشد.

شما تجربه استفاده از پرده کروماکی را داشته اید؟ چقدر از نتیجه اش راضی بوده اید؟

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *